Co jest oceniane na sprawdzianie?
Na sprawdzianie są oceniane osiągnięcia uczniów w zakresie pięciu obszarów umiejętności: - czytania, - pisania, - rozumowania, - korzystania z informacji, - wykorzystywania wiedzy w praktyce.
Na egzaminie nie ma zadań tylko "z polskiego", "z matematyki" albo "z przyrody". Jedno zadanie może sprawdzać umiejętności z różnych przedmiotów.
• Czytanie
Zadania sprawdzające tę umiejętność to najczęściej zadania zamknięte, czyli "testowe", gdzie spośród czterech podanych odpowiedzi trzeba wybrać jedną prawidłową. Ta część egzaminu sprawdza, jak radzisz sobie z odczytywaniem tekstów literackich - na przykład czy rozpoznajesz narratora, rozumiesz sens porównania, żartu, wyrażenia potocznego i czy rozumiesz całość tekstu. Część zadań dotyczy interpretacji wiersza - na przykład wskazania w nim środków poetyckich. Są też zadania, które wymagają odczytania danych z tabeli, planu albo kalendarza .
• Pisanie
Zadania, które sprawdzają tę umiejętność, to zadania otwarte, czyli takie, gdzie sam musisz napisać odpowiedź.
• Rozumowanie Umiejętność rozumowania jest sprawdzana zarówno zadaniami zamkniętymi, jak i otwartymi. Możesz trafić na zadania, w których będziesz musiał na przykład uporządkować wydarzenia w kolejności chronologicznej, podać, w jakim okresie historycznym miało miejsce dane wydarzenie, rozpoznać własności figur geometrycznych i liczb, ustalić sposób rozwiązania zadania i sprawdzić otrzymany wynik .
• Korzystanie z informacji Zadania związane ze sprawdzaniem tej umiejętności mogą być zarówno otwarte, jak i zamknięte. Badają, czy umiesz znajdować odpowiednie źródła informacji i wiesz, jak posługiwać się słownikami i encyklopediami - na przykład wyszukiwać w nich hasła, wskazywać odpowiednie tomy. Niektóre zadania sprawdzają też, czy umiesz wykorzystać dostępne informacje i je przetworzyć - na przykład określić długość drogi, korzystając z pomiaru w krokach.
• Wykorzystywanie wiedzy w praktyce Zadania sprawdzające tę umiejętność dotyczą rozwiązywania problemów praktycznych - na przykład obliczeń dotyczących czasu, pieniędzy, długości i pola . Mogą być zarówno zamknięte, jak i otwarte.
Więcej...Gazeta Wyborcza - http://edukacja.gazeta.pl/edukacja/1,101860,4623499.html#ixzz19bVr7Jcw
Jeżeli ktoś z was chciałby dobrze napisać sprawdzian szóstoklasistów zapraszam serdecznie na stronę GazetaEdukacja.pl i polecam sprawdzić czy potraficie rozwiązać samodzielnie testy przygotowane specjalnie dla szóstoklasistów. Ułatwieniem jest podanie pod każdym testem poprawnych odpowiedzi :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz